יום חמישי, 12 ביוני 2014

דיווח: "עירק ביקשה מארה"ב לתקוף את מחנות אל-קאעידה"

שעות לאחר שכוחות אל-קאעידה החלו בכיבוש העיר תכרית, דווח בארה"ב כי הממשל העירקי ביקש מהנשיא אובמה לשקול תקיפות מהאוויר על מחנות האימונים של אל-קאעידה. הבית הלבן בתגובה: "הסיוע שלנו הוא מקיף, מתמשך וגובר"


קרבות עזים במוסול צילום׃ רויטרס

הממשל העירקי נואש מול הגברת האחיזה של אל-קאעידה במדינה: ה"ניו יורק טיימס" האמריקני דיווח הבוקר (ה') כי ראש הממשלה העירקי, נורי אל-מליקי, ביקש בחשאי מנשיא ארה"ב ברק אובמה לשקול תקיפה מהאוויר על מחנות אל-קאעידה. הדיווח מגיע שעות ספורות לאחר שהמורדים הסונים השתלטו גם על תכרית.

על פי הדיווח, מנהיגים עירקיים אמרו למומחים אמריקנים כי הם מקווים שתקיפה אווירית אמריקנית תפגע במחנות האימון של המורדים, ותסייע לעירק למנוע ממורדים נוספים להיכנס לסוריה מכיוון עירק.

במקביל, ה"וול סטריט ג'ורנל" ציטט בכירים אמריקנים שאמרו כי עירק "תאפשר" לחיל האוויר האמריקני לפגוע במטרות אל-קאעידה בשטחה עם מטוסים או מל"טים. דוברת מועצת הביטחון הלאומי של הבית הלבן, ברנדט מיהאן, אמרה בתגובה כי אין בכוונת הבית הלבן "להיכנס לפרטים של הדיונים הדיפלומטים, אך ממשלת עירק הבהירה כי תקבל בברכה את התמיכה שלנו".

הבית הלבן הביע דאגה מהאירועים האחרונים בעירק, והגדיר את המצב שם "חמור". סגן דובר הבית הלבן, ג'וש ארנסט, אמר כי ארה"ב "משתפת פעולה עם מנהיגי עירק כדי להעניק להם את הסיוע הנדרש במשבר".

מיהאן הדגישה כי ארה"ב ייצאה לעירק ציוד לחימה "כבר מתחילת השנה, וגם הגבירה את האימונים וההכשרה לכוחות הביטחון העירקים, על מנת להתמודד עם איום הטרור. הסיוע שלנו הוא מקיף, מתמשך וגובר".

בשעות הערב החלו המורדים האיסלאמיים בהשתלטות על העיר תכרית, זאת לאחר שכבשו מוקדם יותר את מוסול. תכרית, עיר הולדתו של שליט עירק לשעבר, סדאם חוסיין, נמצאת כ-150 קילומטרים צפונית לבירת עירק, בגדד. ראש הממשלה העירקי התחייב להשיב מלחמה נגד ארגוני הג'יהאד ולהעניש את אלו שנטשו את כוחות הביטחון.

"אזרחים רבים נהרגו בשבועות האחרונים"

ארגון אל-קאעידה שעומד מאחורי המרד וההשתלטות על מוסול ותכרית שולט בשטחים רבים במזרח סוריה, במערב עירק ובמרכזה. המורדים עדיין לא הגיעו אל בגדד, אבל הם בהחלט מתקרבים לעיר בצעדי ענק.

יותר מחצי מיליון אזרחים נמלטו ממוסול - העיר השנייה בגודלה בעירק - מחשש לחייהם, וזאת לאחר שקיצונים חמושים השתלטו על העיר. פעילי זכויות אדם במדינה אומרים כי אזרחים רבים, בהם נשים וילדים, נהרגו במהלך הקרבות בעיר בשבועות האחרונים וכי בתי החולים בעיר מלאים עד אפס מקום. פעילי הארגון מחזיקים בכ-48 בני אדם מהקונסוליה הטורקית.

סוכנויות הידיעות בעולם מדווחות על שיירות רבות של פליטים, שבורחים מהרגל בכלי רכב ואפילו ברגל - רבים מהם נושאים תיקי פלסטיק ובקבוקי מים - והם נמלטים לעבר אזור השליטה הכורדים, או מזרחה לעבר העיר ארביל.

על פי הדיווחים, ארגוני החמושים הסונים הקיצוניים ממשיכים להתקדם ואתמול חטפו מהקונסוליה הטורקית כ-48 בני אדם, בהם גם הקונסול עצמו ולפחות שלושה ילדים, והם מוחזקים כעת בבסיס אל קעידה בעיר. בנוסף, כבשו כוחות הארגון מזקקת נפט באזור ותקפו מספר עמדות צבא. במוסול, שם הסבו מסגדים לבתי חולים, עדיין סופרים את מאות ההרוגים מהקרבות שנערכו בעיר בשבוע האחרון.

בסוף השבוע הסתערו מאות אנשי אל קאעידה על העיר, ואתמול הם סיימו להשתלט עליה לחלוטין. על פי יועצים אמריקנים, שנאלצו גם הם להימלט, הזרוע של אל קעידה הפועלת במקום היא ארגון "עירק האסלאמית" - ארגון שפועל גם בסוריה השכנה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה