יום שבת, 14 ביוני 2014

מחדל: המשטרה לא הודיעה על החטיפה בזמן

ערוץ 2: רק 8 שעות לאחר קבלת ההודעה על החטיפה,החלה פעילות מסיבית

רק מספר שעות לאחר שנודע למשטרה על החטיפה - הועברה ההודעה לצבא. כשעקבותיהם של החטופים נעלמו החלה המשטרה לחקור ואף הקימה חפ"ק, אך צה"ל גילה על האירוע רק ב-4:00 בבוקר

במשך שעות ידעה המשטרה על היעלמותם של שלושת הנערים שנחטפו בגוש עציון, מבלי לעדכן את צה"ל בעניין – כך עולה ממידע שהגיע הערב (שבת) לידי וואלה! חדשות. עקבותיהם של נפתלי פרנקל, אייל יפרח וגיל-עד שאער נעלמו ובעקבות החשש לחייהם של הנעדרים, הוקם חפ"ק משטרתי בקריית ארבע. אך רק ב-4:00 לפנות בבוקר, שעות לאחר תחילת האירוע, גילו בצה"ל על החטיפה.

מחקירת האירוע עולה כי שאער ופרנקל עזבו את הישיבה בהתנחלות כפר עציון בשעה 22:00 ויידעו את הוריהם שהם עושים את דרכם הביתה לטלמון ולנוף איילון. עדי ראיה תיארו כי זמן קצר לאחר מכן ראו את השניים עומדים בצומת אלון שבות ומנסים לעצור טרמפ לכיוון בית שמש. בסביבות 21:40 שוחח יפרח עם אחד מחבריו ואמר לו שהוא מחכה לטרמפ בדרכו לביתו שבאלעד. בשלב זה, נעלמו עקבותיהם של השלושה.


חיילי צה"ל מחפשים אחר החטופים, היום (צילום: דובר צה"ל)

המשטרה החלה לחקור את הנושא, ובשעה 3:00 בלילה אף הגיע אביו של אחד הצעירים לתחנת המשטרה וסיפר כי אבד הקשר עם שאער ופרנקל. מחשש לחייהם, גם הוקם החפ"ק. אך צה"ל קיבל את המידע על החטיפה רק בסביבות 4:00, שעות לאחר קבלת האינדיקציה הראשונית. רק אז עודכן גם שירות הביטחון הכללי במקרה.

המידע בנוגע להיעלמותו של יפרח הגיע בבוקר למשטרת מחוז ש"י על ידי גורמים בישיבה שבה הוא לומד - ואביו נקרא למשטרה להגיש תלונה. בהמשך הבוקר הובן כי מדובר באירוע חטיפה אחד.


החיפושים אחר החטופים, היום (צילום: דובר צה"ל)

כשמדובר באירוע חטיפה בשטחים, הזמן קריטי. ייתכן שאם המשטרה הייתה מעדכנת את צה"ל והשב"כ על החטיפה שעות קודם לכן, החוטפים לא היו מצליחים להיעלם ביתר קלות ולהסתיר את השלושה. סביר להניח שלאחר שהאירוע יסתיים, כוחות הביטחון יחקרו את המקרה בניסיון להבין מדוע לא עבר המידע בזמן.

במשטרת מחוז ש"י אמרו בתגובה: "ישנם הרבה פרטים שקשורים לחקירת החטיפה שלהם ולכן לפי שעה אנו לא מתייחסים, מאשרים או מכחישים, כל פרט שקשור לחקירה ומרכזים מאמץ כביר עם צה"ל והשב"כ באיתורם".

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה