יום רביעי, 6 באוגוסט 2014

שיחת קרי ונתניהו נותקה ולא חודשה

בעוד ארה"ב נדחקת מחוץ למגעים להסכם האש, משרטטת דוברת מחלקת המדינה תמונה עגומה באשר ליחסי רה"מ ומזכיר המדינה האמריקני. לדבריה שיחה בין השניים נותקה ולא חודשה. "הם לא שוחחו ב-36 השעות שחלפו מאז", סיפרה בתדריך. בשבוע שעבר דווח כי קרי אמר על נתניהו: "ראש עקשן שמסרב להבין כל דבר"


יחסים מתוחים? קרי ונתניהו
צילום׃ AP

שפל חדש ביחסי ישראל-ארה"ב: ראש הממשלה בנימין נתניהו ומזכיר המדינה ג'ון קרי ניהלו שלשום שיחה שהתנתקה "מסיבות טכניות", כך סיפרה היום דוברת מחלקת המדינה ג'ן סאקי במהלך תדרוך לעיתונאים. כשנשאלה האם השניים הצליחו לחדש את הקשר בניהם ענתה: "לא ב-36 השעות האחרונות".

עם זאת ציינה סאקי כי מזכיר המדינה קיים שיחות ביממה האחרונה עם מזכ"ל האו"ם באן קי מון, עם שר החוץ המצרי שורי ועם שליח האו"ם למזרח התיכון רוברט סרי. לדבריה, השאלה האם ארה"ב תיקח חלק במגעים להפסקת אש ארוכת טווח נבדקת. "זו סוגיה שקרי ובכירים מעורבים דנים בה", הסבירה.

"שר החוץ שוחח עם ראש הממשלה נתניהו שלוש פעמים בשבועות האחרונים, אז אנחנו רוצים בהחלט לראות הפסקת אש שתהיה ארוכת טווח", אמרה הדוברת, "אנחנו מנהלים כעת שיחות עם הישראלים והמצרים על מנת לקבוע את חלקנו במגעים. הציפיות שלנו הן שנמשיך להיות מעורבים".

מספר שעות לאחר מסיבת העיתונאים, הבהירה סאקי בחשבון הטוויטר שלה כי שיחת הטלפון בין נתניהו לקרי לא "נותקה במפתיע". לדבריה, השיחה "הייתה קצרה בשל צפיפות לוחות הזמנים של השניים" ובשל תדירות השיחות בין השניים.

גורם מדיני: "הזזתו של קרי מהתמונה אפשרה את הכנעת חמאס"

על רקע אי הבהירות בנוגע למעורבות האמריקנים במגעים להשגת הפסקת אש קבועה, נמשך המשא ומתן העקיף בקהיר. המשלחת הישראלית צפויה לצאת למצרים ב-72 השעות הקרובות על מנת לייצא מסדרון מדיני שיוביל להסדרה ארוכת טווח.

גורם מדיני בכיר טען כי העימות עם ארה"ב ומזכיר המדינה קרי בסוגייה הוא בעייתי, אבל היה הכרחי. הגורם הסביר כי הזזתו של קרי מהתמונה הפילה את הערוץ הקטארי-טורקי ומה שאפשר את הכנעת משעל ו"הזחלתו" לקהיר.

"הזזת קרי אפשרה חזרה ליוזמה המצרית"
צילום׃ רויטרס

הגורם טען כי "חמאס נכנע לתכתיב המצרי, לא קיבל דבר - וגם המצור לא הוסר" והבהיר כי חמאס קיבל את ההצעה המצרית להפסקת אש שהוגשה כבר לפני שלושה שבועות, עוד כשצה"ל לא נכנס קרקעית לעזה ולפלסטינים היו 200 הרוגים. בסופו של דבר הדגיש הגורם כי אם כבר אז היה מקבל חמאס את ההצעה, שני הצדדים היו יכולים לצאת עם הרבה פחות נזק.

קרי: "לנצל ההפוגה למו"מ"

על רקע הדברים, התייחס קרי מוקדם יותר הלילה (ד') להפסקת האש שהושגה, וקרא לישראל ולפלסטינים לנצל את הזמן בכדי לחדש את המשא ומתן המדיני בין הצדדים. במהלך ריאיון שהעניק ל-BBC, קרא מזכיר המדינה האמריקני, לצדדים להתרכז במגעים להשגת "פתרון שתי המדינות".

בהמשך, הביע קרי תמיכה בעמדת ישראל וטען כי יש לה הזכות להגן על עצמה מפני איום הרקטות מצד חמאס. "שום מדינה לא היתה מקבלת מצב כזה", אמר קרי. "ארצות הברית עומדת מאחורי של זכותה של ישראל להתגונן בנסיבות הללו", הבהיר.

כשנשאל בנוגע לדרישת הפלסטינים בדבר פתיחת המעברים ברצועה, אמר קרי כי "ארה"ב מעוניינת לתמוך ברצונם של הפלסטינים לשפר את חייהם ולזכות בחופש גדול יותר", אמר. יחד עם זאת, סייג קרי ואמר כי "הדבר יכול להתרחש רק כשתינקט אחריות גדולה יותר מצד הפלסטינים, שפירושה ויתור על הרקטות".

קרי הביע ביקורת על נתניהו: "ראש עקשן שמסרב להבין"

עדות לנתק המתהווה בין נתניהו לקרי ניתן למצוא כבר בשבת האחרונה, אז קיים ראש הממשלה בנימין נתניהו שיחה עם השגריר האמריקני בישראל דן שפירו, בההביע כעס על אופן התייחסות ארה"ב למדיניותו מול חמאס.

גורמים המעורים בשיחה סיפרו לסוכנות הידיעות כי נתניהו אמר לשפירו שעל ממשל אובמה "לא לפקפק בו שוב". כמו כן טען ראש הממשלה, על פי הדיווח, שוושינגטון צריכה לסמוך על שיקול הדעת שלו באשר להתמודדות מול חמאס. במהלך השיחה בין השניים נתניהו אף הוסיף שהוא "מצפה" מארה"ב ומדינות נוספות להביע תמיכה מלאה במבצע בעזה.

השמיע ביקורת חריפה על ראש הממשלה
צילום׃ AP

בשבוע שעבר אף דווח בשבועון צרפתי אודות התבטאות חריפה של מזכיר המדינה האמריקני נגד ראש הממשלה נתניהו. על פי הדיווח בעיתון, במהלך שיחה עם שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר קרי על נתניהו כי הוא "ראש עקשן שמסרב להבין כל דבר".

"נתניהו פוגע במאמצים האמריקניים מול אירן ומול הטרור הסוני", כך צוטט קרי על ידי דיפלומט בשבועון הצרפתי. על פי הדיווח, הדברים נאמרו במפגש פרטי בין קרי לפביוס בפריז בסוף השבוע שעבר - זמן קצר לאחר שהקבינט דחה פה אחד את הצעתו של קרי להפסקת אש.

"אובמה שוחח עם נתניהו שיחה בוטה וקשה"

בשבוע שעבר אף דווח על שיחה "עוינת" בין אובמה לנתניהו: משרדו של ראש הממשלה דחה את הדיווח על תוכן השיחה בינו לבין אובמה בנוגע למגעים להפסקת האש והבהיר כי התמליל שהוצג "אינו דומה בכל צורה שהיא למציאות".

בדיווח בערוץ הראשון נטען כי השיחה המתוחה והבוטה ארכה כ-35 דקות. על פי הדיווח, שנשען על מקור אמריקני שנחשף לתמלילי השיחה, אובמה התנהג באופן "מתנשא, נוקשה ועוין לראש הממשלה", לא היה מוכן לשמוע את טיעוניו הנגדיים של נתניהו - ואף קטע את דבריו. עוד נטען כי אובמה דרש שישראל תכריז מיד על הפסקת אש ולא תבצע שום פעולה התקפית, ובהמשך תוותר על המצור.

שיחה מתוחה בין נתניהו לאובמה?
צילום׃ רויטרס

בתמלילים, שכאמור הוכרזו ככוזבים על ידי שני הצדדים, שב ודרש אובמה מישראל הפסקה חד-צדדית של הפעילות ההתקפית, למרות שנתניהו הביע דאגה מהמשך הירי לישראל וציין כי חמאס הפר את הפסקות האש הקודמות. כמו כן, טען הדיווח כי נתניהו כינה את הצעת קרי "בלתי מציאותית לחלוטין", אך אובמה השיב לו כי קטאר וטורקיה ישמשו כמתווכות עם חמאס בשלב הבא - בו תידרש ישראל להסיר את המצור.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה