יום שני, 11 באוגוסט 2014

צה"ל מקים גדוד מעורב נשים וגברים בחטיבת כפיר (של הנח"ל החרדי)

הטובות לחי"ר: צה"ל יקים גדוד מעורב חדש

בצבא מקדמים הקמת גדוד שישלב לוחמות על בסיס גדוד לביא מחטיבת כפיר. לוחמי הגדוד כועסים: "לא נבצע קווים בעזה או בלבנון. עבדו עלינו בעיניים"

יואב זיתון
מבצע "צוק איתן" טרם הסתיים, אך בצה"ל כבר עובדים על הקמת גדוד שני ללוחמות: בצבא מתכננים בימים אלה להוציא לפועל החלטה שהתקבלה בחודשים האחרונים בזרוע היבשה הנוגעת להקמת גדוד חי"ר קל חדש, מעורב עם לוחמות לצד לוחמים. הגדוד יוקם למעשה על בסיס גדוד לביא מחטיבת כפיר, וישובץ ככל הנראה תחת פיקודה של חטיבה מרחבית באופן קבוע ולא תחת חטיבת אם סדירה.

בכך יחזור גדוד לביא, גדוד החי"ר הצעיר ביותר בצה"ל שהוקם בנובמבר 2001 כגדוד ייעודי ללחימה בטרור ביהודה ושומרון בשיא האינתיפאדה השנייה, להיות גדוד שאינו משויך לאחת מחמשת חטיבות החי"ר כפי שהיה בשנותיו הראשונות, אז השתייך לחטמ"ר חברון. לביא יתווסף בכך לגדוד קרקל, שכמחציתו מורכב מלוחמות. עדיין לא ברור אם רמת הרובאי של לוחמי לביא תישאר ברמה של כל לוחם חי"ר רגיל, 07, או תרד לרמת 05.

המהלך כבר הספיק לעורר כעס ואכזבה בקרב לוחמי גדוד לביא, שפעלו בשנה האחרונה בגזרת גוש עציון. "אמרו לנו תמיד שנבנה מסורת בתור גדוד חדש, בדיוק כמו 890 של הצנחנים או 51 של גולני לפני עשרות שנים, ועבדו עלינו בעיניים", סיפר אחד הלוחמים ל-ynet. "כולם יודעים שלביא כגדוד מעורב לא יתמרן בלבנון או בעזה כמו יתר גדודי החי"ר, והמקסימום שנקבל יהיו משימות ביטחון שוטף באיזה גבול כמו שקרקל עושים".

הלוחם המשיך ואמר כי "התאמנו לחינם על משימות תמרון קרקעי. המסר מהמהלך הזה הוא אף פעם לא להאמין להבטחות של מפקדים ונסיונות 'להרעיל' כי כשהצבא צריך משהו אחר, הוא לא סופר מורשת קרב ולא את מה שהבטיח לחיילים הקטנים. מדובר במסורת שעברה כבר מאות לוחמים בהווה ואלפי לוחמים בשנים האחרונות, שנמחקת באחת".

חיילי הגדוד איתרו את גופות שלושת הנערים ליד חברון, ורשמו בשנים האחרונות הצלחות מבצעיות רבות בגזרת יהודה ושומרון, לרבות מאות מעצרי מבוקשים, היתקלויות מוצלחות וסיכולי פיגועים.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כחלק מהמענה לצרכי היבשה, הוחלט בזרוע היבשה על הפיכת גדוד לביא לגדוד ביטחון שוטף מעורב כדוגמת קרקל". גורמים צבאיים הוסיפו כי "הנושא אושר עקרונית על-ידי הרמטכ"ל ובימים אלה מתקיימת עבודת מטה בנוגע לתהליך המימוש".
מקור

תגובה 1:

 1. חטיבת כפיר מורכבת מ 6 גדודים (ראה ויקיפדיה)
  אחד הגדודים של החטיבה הוא נצח יהודה (הנח"ל החרדי)
  ויש עוד גדוד מקביל באותה החטיבה בשם "לביא".
  החידוש הוא שאת הגדוד "לביא" הולכים לעשות גדוד "מעורב" גברים ונשים.
  התלונות בכתבה הם של חיילים חילוניים שמתלוננים שעכשיו הם לא יחשבו "קרביים" ולא יקחו אותם למלחמה בגלל הנשים.

  השבמחק