יום רביעי, 20 באוגוסט 2014

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק: ישראל ניסתה לחסל את מוחמד דף

חמאס: ישראל ניסתה לחסל את מוחמד דף
בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק פרסם הלילה הודעה ובה נאמר כי "ישראל הפרה את הפסקת האש בשביל לחסל את דף אבל אזרחינו נהרגו". לפי חמאס, דף היה היעד בפעולה שבה נפגע בית משפחת דילו בשכונת שייח רדואן. מההודעה לא ברור לגמרי אם דף יצא בלא פגע

רועי קייס, אליאור לוי ויואב זיתון
מוחמד דף, האיש שניהל את הלחימה הפלסטינית ב"צוק איתן" מתוך בונקר ושרד בעבר ארבעה ניסיונות חיסול, היה היעד לחיסול של ישראל - כך אומר הלילה (יום ד') בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק. בהודעתו אמר כי "ישראל הפרה את הפסקת האש בשביל לחסל את דף, אבל אזרחינו נהרגו". נוסח ההודעה עמום וקשה להבין ממנו אם דף יצא בלא פגע או שנפגע.

במהלך המבצע פרסם דף, שעומד בראש הזרוע הצבאית של חמאס, קלטת שמע שבה איים: "צה"ל משווק ניצחון מזויף. צבאו מובס וחייליו שבאו למערכה מובלים למוות. הישות הציונית לא תיהנה מביטחון אם העם שלנו לא יחיה בחירות ובכבוד". דף שרד, כאמור, ארבעה ניסיונות חיסול קודמים שהותירו אותו נכה. ב-2001 ניסתה ישראל לחסל את דף בפעם הראשונה, אך הוא חמק וניצל. כעבור שנה נעשה הניסיון השני: מסוק אפאצ'י של צה"ל שיגר שני טילים לעבר מכוניתו של דף. אחד מהם פגע ברכב ודף נפצע, בין היתר בראשו, ועבר תהליך שיקום במחתרת.

ב-2003, חודשים ספורים אחרי שהוא שב בהדרגה לפעילות, התקיימה פגישה חשאית של הנהגת חמאס בביתו של מרואן אבו ראס בעיר עזה. בפגישה נכחו בין היתר דף, איסמעיל הנייה ואחמד יאסין. בעקבות מידע שהגיע לישראל, יצא מטוס קרב של חיל האוויר לרצועת עזה וירה טיל לעבר הבית, אך הטיל פגע בקומה הלא נכונה של המבנה וכל בכירי ההנהגה ובהם דף ניצלו.

הניסיון האחרון לחסל את דף אירע ב-2006. באישון לילה ב-12 ביולי, שעות ספורות לפני חטיפתם של שני חיילי צה"ל אלדד רגב ואהוד גולדווסר בידי חיזבאללה בלבנון, התכנסו ראשי הזרוע הצבאית של חמאס בבית ברצועה. הכינוס נערך בקומה התחתונה של הבית בהנחה כי זוהי הקומה הבטוחה ביותר במקרה של תקיפה מהאוויר. אחרי שהתקבל במערכת הביטחון מידע מודיעיני על קיומה של הפגישה, נשלח שוב מטוס קרב והטיל פצצה על הבית. עשרה אנשים ששהו בבית נהרגו בתקיפה אך ראשי הזרוע הצבאית ניצלו. דף נפצע פעם נוספת, וככל הידוע, נכרתו חלק מהגפיים העליונות והתחתונות שלו.

בכיר המבוקשים, המוח מאחורי שורת פיגועים
"מוחמד דף הוא אתגר לא קטן לישראל, ויהיה קשה מאוד לחסל אותו, אך אם ישראל תגדיר את זה כמטרה, אני מניחה שימצאו אותו", אמר באחרונה ד"ר ענת ברקו, מחברת הספר "אישה פצצה", נפגשה במשך שני עשורים עם אסירות ואסירים פלסטינים, שהכירו מקרוב את ראש הזרוע הצבאית של חמאס.

דף (50) נולד למשפחת פליטים פלסטינים בדרום רצועת עזה.
כבר משנות ילדותו הוא התחנך על ברכי האיסלאם הקיצוני. פעילותו הצבאית של דף החלה בימי האינתיפאדה הראשונה, אז הצטרף לשורות חמאס. ב-1989 הוא נעצר על-ידי ישראל וישב בכלא במשך שנה וחצי.

בתחילת דרכו בחמאס היה דף אחד מתלמידיו של ''המהנדס'' יחיא עיאש, ולאחר חיסולו של עיאש ב-1996 הפך התלמיד - שכבר נהיה ראש הזרוע הצבאית של חמאס - לבכיר המבוקשים עד היום. דף היה היזם שעמד מאחורי שורת פיגועי טרור רצחניים שנועדו לנקום את מותו של עיאש, בהם שני הפיגועים בקו 18 בירושלים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה