יום רביעי, 2 ביולי 2014

בזמן חטיפה עדיף "אייפון" על "אנדרואיד"

ניתוח נתוני האיכון מהטלפונים הסלולריים של שלושת הנערים שנרצחו, אפשר למשטרה ולשב"כ לשחזר בשלב מוקדם יחסית את המסלול שעברו החוטפים. אילו טופלה שיחת הטלפון של הנער גיל-עד שער למוקד מאה במועד, טכנולוגיית האיכון היתה מאפשרת לחוקרים להגיע אל המקום שבו נקברו הגופות בתוך זמן קצר בהרבה. בין היתר כיוון שמתברר כעת כי הטלפון הנייד של אייל יפרח המשיך לשדר אותות עד השעה 23:50 - שעת שריפת המכונית בה נחטפו.

כפי שעלה בעבר מחקירות פליליות רבות שניהלה המשטרה, קיימת אפשרות טכנולוגית לשחזר בדיעבד את מיקומו של טלפון סלולרי. מחקירת החטיפה מתברר כי שני מכשירי הטלפון של שער ושל חברו החטוף, נפתלי פרנקל, עברו "ניתוק אלים" בשעה 23:20 ב-12 ביוני, כ-55 דקות לאחר שיחת הטלפון של שער למוקד של משטרת מחוז ש"י. "ניתוק אלים" הוא הוצאה של הבטריה מהמכשיר, המבטלת את אפשרות המעקב אחר הטלפון. נראה שהחוטפים עשו זאת זמן לא רב לאחר הרצח, סמוך למקום שבו הסתירו את הגופות, ממערב לחלחול.

אולם הטלפון של אייל יפרח המשיך לשדר אותות עוד חצי שעה לאחר מכן, עד השעה 23:50. המקום האחרון שממנו שידר זוהה בדיעבד כנקודה שבה שרפו החוטפים את המכונית, העיירה דורא שמדרום לחברון. הסיבה היא שליפרח היה מכשיר מסוג אייפון, שבו לא ניתן להוציא את הבטריה. הטלפון הפסיק לשדר כנראה רק כשנשרף יחד עם המכונית - וכך ניתן לדעת מה המועד שבו הוצתה.

אבל קודם לכן עברו הרוצחים בחירבת ארנבה שליד חלחול, שם השליכו את הגופות. לפי האיכון, הם שהו במקום במשך כ-24 דקות. הגופות הוטלו בשדה, נעטפו ביריעת ניילון ועליהן הונח בחיפזון תל מאולתר של אבנים. המספר הרב של האבנים הכבדות, ויחד עמו פרק הזמן הקצר שבו שהו החוטפים במקום, מובילים לסברה שייתכן כי בהסתרת הגופות היו מעורבים עוד מחבלים, בנוסף לשני החוטפים.

הקלטת השיחה למוקד ארוכה יותר משתי דקות - כפליים מהקטע שהופץ לפרסום אמש. בשיחה נשמעים החוטפים אומרים, בערבית, לאדם אחר: "הבאנו לך שלושה". גם זה מעיד שלתוכנית הפיגוע היו שותפים נוספים. מאז החטיפה דווח על מעצרם של כמה חשודים בחברות ברשת החמאס באזור חברון, מי שתוארו כסייענים מהמעגל החיצוני של הפיגוע.

השב"כ זיהה בתוך כיממה לאחר החטיפה מי הם שני המחבלים שהובילו את החוליה - מרוואן קוואסמה ועאמר אבו עישה, פעילי הזרוע הצבאית של החמאס בחברון. בה בעת זוהה גם האזור המשוער שבו נקברו הגופות. בשבועיים האחרונים התמקד חלק ניכר מהחיפושים באזור זה. יומיים לפני איתור הגופות נמצאו בקרבת מקום משקפיו המנופצות של הצעיר אייל יפרח. בהמשך, נמצאו גם הגופות ביום שני בערב.

מהממצאים במכונית היונדאי השרופה עולה עוד כי הנערים נורו כנראה מטווח אפס. יחד עם הקלטת השיחה, שבה נשמע רעש יריות, מובילים הנתונים להשערה כי החוטפים החליטו לרצוח את הנערים בשלב מוקדם. ייתכן שהבחינו ששער טלפן והזעיק עזרה. ייתכן שקיבלו החלטה קרה להיפטר מהנערים, לאחר שהגיעו למסקנה כי לא יצליחו להשתלט בחיים על שלושה טרמפיסטים, גם אם אינם חמושים.

בהקלטת השיחה שומעים קטע מתוכנית ששודרה בזמן החטיפה ברשת ב' ובה התראיינה ח"כ שלי יחימוביץ (עבודה). החוקרים באו לקול ישראל כדי לשמוע את הקלטת השידור המקורי. נראה כי מכשיר הרדיו היה פתוח על תחנה בעברית כדי לחזק אצל הטרמפיסטים את הרושם שמדובר בישראלים. המכונית השרופה נשאה לוחיות זיהוי צהובות. בפיגועי חטיפה קודמים התברר כי החוטפים השתמשו במכוניות שנגנבו מישראל ובכמה מקרים התחפשו למתנחלים או לחרדים.מקור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה