יום ראשון, 10 באוגוסט 2014

עם גלגל משונן ומנוע: כך חפר חמאס את "עזה תחתית"

לאחר שראשי הצבא הודיעו כי הושגו המטרות בנושא השמדת מנהרות הטרור בעזה, הולכים ומתגלים פרטים נוספים אותו המערך הענף שיצר חמאס מתחת לפני האדמה - במנהרה שנחשפה בשטח ישראל נמצא האמצעי שסייע למחבלים לחפור מנהרות רבות במהירות וביעילות
רוני דניאל


הגלגל שנמצא בתוך המנהרות

מבצע "צוק איתן" חשף בבירור כי אחד האיומים החמורים ביותר על ביטחונה של ישראל הן מנהרות הטרור הנחפרות מרצועת עזה, ומגיעות לא פעם עד מעבר לגדר - בתוך שטח ישראל.

רבים שאלו בחודש האחרון כיצד הצליחו פעילי חמאס לחפור מנהרות רחבות וארוכות שכאלה. כעת נחשף הכלי שבאמצעותו חפרו ארגוני הטרור ברצועה את המנהרות ההתקפיות - גלגל משונן בקוטר של כחצי מטר.

על פי ההערכות הכלי הזה, שנמצא באחת המנהרות בשטח ישראל, הוא גם הסיבה שבתוך המנהרות נמצאו כבלים חשמליים רבים. הגלגל המשונן חובר למנוע חשמלי גדול מתוצאת סינית שהוברח לתוך הרצועה. המנוע גרם לגלגל להסתובב במהירות ולחפור ביעילות את המנהרות.


"קרובים למציאת פתרון טכנולוגי למנהרות"

בריאיון לתוכנית "פגוש את העיתונות" התייחס מנכ"ל רפאל, אלוף (במיל') ידידיה יערי, לפתרון טכנולוגי אפשרי נגד איום המנהרות - בדומה למערכת כיפת ברזל: "איום המנהרות הוא איום שהמערכת כולה הכירה אבל לא הכירה את העוצמה, הפריסה וההיקף שלו. אנו עוסקים בזה בכל מיני צורות. זה לא פשוט לגלות מנהרות, אבל זה דבר שאנו הולכים ומוצאים לו פתרון. אנו פועלים לשם זה, ולדעתי זה קרוב".

חבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר גלעד ארדן אמר בריאיון ל"חדשות סוף השבוע" כי "לישראל יש נחישות לחסל את המנהרות ולפגוע בתשתיות חמאס. לא אמסור לאויב את הכוונות שלנו אבל גם כניסה קרקעית רחבה עד כדי מיטוט שלטון החמאס עומדת על הפרק".

מאז שכוחות צה"ל נכנסו קרקעית לרצועת עזה התגלו והושמדו לא פחות מ-32 מנהרות. למרות שטרם יציאת הכוחות הכריז הדרג המדיני והצבאי כי המטרה שישראל הציבה לעצמה הושגה - כולם אמרו כי ההערכה היא שיש מנהרות שלא נמצאו, וכי אין ערובה של 100 אחוזים להצלחת המהלך.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה