יום ראשון, 24 באוגוסט 2014

חמש רקטות נורו מסוריה לרמת הגולן

הצפון הצטרף למעגל האש: חמש רקטות שנורו מסוריה התפוצצו בצפון הרמה בסביבות השעה 1:30 בלילה, שלוש מהן ליד יישוב. אין נפגעים. אמש פגעה רקטה שנורתה מדרום לבנון בבית ריק ביישוב בגליל המערבי. ובדרום: שני פצועים קל מרקטה בבאר שבע
אחיה ראב"ד, יואב זיתון, חסן שעלאן, אילנה קוריאל ורן בוקר

ישראל מותקפת ברקטות מצפון ומדרום: לפחות חמש רקטות נורו הלילה (יום א') מסוריה לצפון רמת הגולן בסביבות השעה 1:30. הן התפוצצו בשטחים פתוחים ושלוש מהן התפוצצו מחוץ ליישוב. לא היו נפגעים, ונזק נגרם לקו מתח והוביל להפסקות חשמל בכמה יישובים לזמן קצר. מצה"ל נמסר כי הוא "רואה במשטר הסורי אחראי לנעשה בשטחו".

אמש נורתה מדרום לבנון לפחות רקטה אחת, שפגעה בבית ריק ביישוב בגליל המערבי. בעקבות הירי הגיעו למרכז הרפואי בנהריה כמה נפגעי חרדה שגם סבלו מחבלות וילדה בת 8 שסבלה מחתך בראשה לאחר שרעפים נפלו עליה. במקביל דיווחה סוכנות הידיעות הלבנונית כי שתי רקטות שוגרו מדרום לבנון וכי מנגנוני הביטחון וצבא לבנון מכתרים את האזור שממנו הן נורו. זמן קצר לאחר הירי מהצפון שוגרו מרצועת עזה שלוש רקטות לבאר שבע, אחת שפגעה בשטח פתוח ושתיים שהתפוצצו בתוך העיר וגרמו לפציעת שניים באורח קל. מוקדם יותר יורטה רקטה שנורתה לגוש דן.


האזור שבו פגעה אחת הרקטות שנורתה לבאר שבע (צילום: הרצל יוסף)


(צילום: אופיר ג'ורג')


(צילום: אילנה קוריאל)

בסך הכול נורו אתמול מרצועת עזה יותר מ-100 רקטות מרצועת עזה. את עיקר האש ספגו יישובי הדרום ועוטף עזה. כמה יישובים באזור נותרו ריקים, לאחר עזיבת התושבים האחרונים במהלך סוף השבוע. בנחל עוז, שם נהרג שלשום דניאל טרגרמן בן ה-4, לא נותרה אף משפחה, למעט בעלי תפקידים. היום ישובו תושבי האזור ויתכנסו כדי ללוות את דניאל בדרכו האחרונה בהלוויה שתיערך בחבל שלום, באזור שבו נשמעות אזעקות באופן תדיר.

מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף מיקי אדלשטיין נפגש אמש עם תושבים בקיבוץ זיקים. במהלך השיחה הוא התייחס לאירוע בנחל עוז וסיפר כי צה"ל תקף את מקורות הירי. "חלק ישבו בתוך בית ספר תיכון עם 3,000 פלסטינים. אז פינינו את בית הספר והורדנו את המרגמה". בעניין המדיני הוא אמר: "בהנהגת החמאס היו רוצים מזמן לסיים את האירוע הזה והיו מוכנים לחתום על כל דבר, אבל יש להם הרבה מאבקים פנימיים".

בירי אתמול בערב לבאר שבע, פגעה אחת הרקטות בפארק והשנייה במרכז כביש באזור מגורים בעיר. גבר כבן 70 המרותק לכיסא גלגלים ואשתו ששהו בביתם הסמוך למקום הנפילה, נפגעו קל מרסיסי זכוכיות ומחרדה ופונו על-ידי צוותי מד"א לבית החולים סורוקה. עוד כמה בני אדם לקו בחרדה. לבית החולים בנהריה הגיעה ילדה בת שמונה, שסובלת מחתך בראשה אחרי שרעפים נפלו עליה. "אם זה היה נופל מטר אחורה, זה היה פוגע על הבלוק של הבניין", העיד אחד התושבים, אמיר אברג'יל. "הרקטה נכנסה בחצר. מזל שלא נפל על הבלוק. בשכונה הזו אין מיגון, אין כלום. מההדף התפרקו סורגים ועפו רסיסים והתעקמה הגדר. הרקטה פיצצה את כל הביוב. זה נגמר בנס".

אתי דדיה, שביתה נפגע מרסיסים, נאלצה לחפש מקום אחר לישון בו הלילה. "הגעתי הביתה אחרי סוף שבוע בתל אביב. פתאום נשמעה אזעקה ופיצוץ אדיר הרעיד את הבניין. לא הבנתי מה הולך", היא שחזרה. "נסענו לסוף שבוע בתל אביב וגם שם תפסה אותנו האזעקה. אין שום מקום בטוח. אי אפשר לחיות ככה. אף מדינה לא הייתה מוכנה להיות ככה".

תושב אחר בשכונה שנפגעה, עומרי טל, סיפר כי "בדיוק היום אני חזרתי ממילואים. חזרתי ללימודים בדיוק לפני 10 דקות ובאמת הייתה אזעקה. אפילו לא הספקנו להגיע למרחב המוגן אבל נכנסנו לגרם מדרגות עם עוד הרבה שכנים שהיו מאוד בלחץ כי היה להם ילדים קטנים. כמה שניות אחרי שנגמרה אנחנו שומעים בום חזק מאוד ואפשר לשמוע שהאדמה רועדת. אז ידענו שזה לא יירוט".


הילד שנהרג מפצמ"ר בחגיגה משפחתית


מקום הפגיעה בבית הריק בגליל המערבי (צילום: עידו בקר)


(צילום: עידו בקר)


צילום: אביהו שפירא

בזירה אחרת אמרה התושבת לילי סמדג'ה: "זה נורא. למזלנו אין נפגעים פה, רק חרדה. שיעשו משהו במדינה הזו. זה נורא מה שקורה פה. מספיק עם זה". באזור הפגיעה היה גם ויקטור, תושב עוטף עזה שהגיע לבאר שבע לבקר את חברתו. "התחילה אזעקה ואני הייתי בדירה. חיכיתי שיהיו יירוטים. ראיתי את האש של הרקטה. זה מפחיד. בעוטף עזה אני כל הזמן יושב בממ"ד ופה אין".

מפקד משטרת באר שבע, ניצב משנה משה איבגי, ציין כי "אנו רואים התקהלות מיותרת של אזרחים. יש חשיבות לא להגיע לזירות נפילה כי בכל רגע יכולה להיות עוד אזעקה. זה גם מפריע לנו לעבודה".

צה"ל העביר מסרים חריפים לצבא לבנון דרך יוניפי"ל

בעקבות ירי הרקטה לגליל המערבי, העביר צה"ל מסרים חריפים לצבא לבנון דרך יוניפי"ל. לא נמסר כי הוא השיב באש. זו אינה הפעם הראשונה במהלך מבצע צוק איתן שבה נורתה רקטה מתחום לבנון לעבר ישראל. בימים הראשונים של המבצע התפוצצה רקטה ליד מטולה. סוכנות הידיעות הלבנונית הרשמית דיווחה בעקבות הירי שהיה ב-11 ביולי כי ב-6:30 שוגרו שתי רקטות מאזור הכפר חאסבייה שבדרום לבנון. לפי הדיווח, נעשה ניסיון לשגר מאזור עין ערב, אבל היא התפוצצה בשטח לבנון בשל תקלה טכנית. כוחות ביטחון בלבנון הגיעו מיד למקום ופתחו בחיפושים אחר היורים.

בעקבות הירי שהיה בחודש יולי הודיע צבא לבנון כי נורו שלוש רקטות לעבר ישראל במהלך הלילה מאזור חצביא ומרג' עיון. במהלך הסריקות נמצאו כני שיגור עם שתי רקטות נוספות מוכנות לירי. הן פורקו על ידם. צהל ביצע ירי ארטילרי לאזור בעקבות השיגור ואין נפגעים

מתחילת מבצע "צוק איתן" נורו מלבנון כ-5 רקטות, ואחת מהן פגעה סמוך לבית במושב בגליל המערבי. בתגובה הפגיז צה"ל באופן אינטנסיבי מטרות בלבנון והירי פסק. כמה שיגורים נרשמו גם מאזור סוריה והירי פסק רק לאחר שצה"ל תקף, לפי מקורות זרים, מוסדות שקשורים למשטר הסורי באזור קוניטרה

מוקדם יותר הערב יורטה רקטה שנורתה למרכז. גם לאזור אשקלון נורו כמה רקטות במהלך היום, חלקן יורטו אולם רסיסי היירוט הסבו נזק לבניין באשקלון. מוקדם יותר הצהירה הזרוע הצבאית של חמאס, גדודי עז א-דין אל-קסאם, כי "לפני זמן קצר ירינו פעם נוספת לעבר אסדות הקידוח מול חופי עזה". גם בשבוע שעבר, לטענתם, הם ירו לאזור.

בעבר הארגון ניסה לירות לעבר אתרים אסטרטגיים נוספים של ישראל, בהם דימונה ונמל התעופה בן גוריון. אחת מהרקטות שירה חמאס התפוצצה ביהוד, סמוך לשדה התעופה, ובעקבותיה החליטו כמה חברות תעופה זרות לעצור את טיסותיהן לישראל לכמה ימים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה