יום שני, 18 באוגוסט 2014

האם איראן הצליחה להבריח לחמאס נשק כימימבצע צוק איתן סימן עליית מדרגה ביכולות של חמאס והעיד על עבודת הכנה של לא מעט שנים שחמאס עושה תוך קבלת מימון מגורמים שונים, אימון במיקומים שונים בעולם והגדלת האיום שלו על ישראל.

אחד החששות הגדולים ביותר של מערכת הביטחון בימים האחרונים הוא שחמאס עלול לייצר רקטות וטילים בעלי ראש כימי בניסיון לגרום לנזקים גדולים יותר. “החמאס כל הזמן חושב קדימה, הם לא קופאים על שמריהם. החשש הכי גדול שהם עלולים לייצר נשק כימי. לאיראן יש ניסיון גדול בתחום הכימי וזה לא יפתיע אותי אם הם העבירו חלק מהמידע לחמאס. אנחנו ערוכים לכל תרחיש. שום דבר לא יפתיע אותי. מי שמזלזל בחמאס לא מבין דבר וחצי דבר בענייני לוחמת גרילה וטרור”, הסביר גורם ביטחוני.

נשק כימי זה רק חלק מהעניין. מאות מהלוחמים המשתייכים ל”נוחבה”, יחידת העלית של חמאס, התאמנו בחודשים האחרונים עם המורדים בסוריה, חלקם מזוהים עם ארגון הטרור הרצחני, דאעש. שם עברו הכשרה על כלי נשק חדישים, כולל כאלו המסוגלות ליירט מטוסים או מסוקים (התמחות בירי של טילי כתף ונ”מ לכל הסוגים).

חמאס נהג במשך שנים רבות לשלוח את הפעילים שלו לאימונים בסודן, לוב, איראן וסוריה. תגבור חצי האי סיני על ידי כוחות הצבא המצרי והריסת כ-200 מנהרות שחיברו בין חאן יונס ורפיח לסיני מקשים בשנים האחרונות על משלוח פעילים לאימונים במזינות זרות. כלקח ממבצע עופרת יצוקה ועמוד ענן, חמאס הקים בשנה האחרונה את הנוחבה שמטרתה לחקות את סיירת מטכ”ל של צה”ל ולהוות גורם הפתעה לחיילי צה”ל בכניסה לרצועה.

רב לוחמי הנוחבה הצליחו במהלך השנה האחרונה להסתנן לסיני, משם טסו לטורקיה, ממנה הם חצו את הגבול לסוריה, בה התאמנו עם המורדים. במשך כמה חודשים בהם שהו במחנות האימונים, עברו הכשרות ואימונים שונים, במהלכם, למדו בין השאר כיצד ליירט מסוקים ומטוסים תוך שימוש בטילי נ”מ וטילי כתף.

“התאמנו אצל המורדים בסוריה במשך שלושה חודשים”, סיפר אחד מלוחמי חמאס שנתפסו במהלך מבצע צוק איתן, “למדנו כיצד לשרוד בתנאי מלחמה קשים שבהם אין אוכל ומים בכמויות גדולות, לעשות מארבים לחיילים סורים ולהוריד מסוקים בטילי כתף”.
“מה שמדהים זה שחמאס הפיק את הלקחים מעופרת יצוקה. אם בעופרת יצוקה לוחמי החמאס ברחו מהמוצבים ומהעמדות שלהם כשצה”ל נכנס פנימה וגילה פחדנות גדולה, הרי שהפעם הלוחמים שלו גילו התנגדות עזה ולא פחות מזה תעוזה, אומץ ותחכום. במשך כשש שנים חמאס פשוט העתיק את כל היחידות של צה”ל. לא באותה רמת איכות, אבל מבחינת הרעיון, הוא הקים ממש צבא לכל דבר ועניין עם היררכיה ורמת מידור גבוהה מאוד. הם ממש לא פרייארים כפי שכולם חושבים. הם עברו הכשרות בכל כלי הנשק החדשים והקטלניים, למרות שהם חטפו מכה קשה הם הוכיחו שעדיין יש להם יכולות ארטילריה לעבר ישראל”, הסביר גורם צבאי.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה