יום ראשון, 13 ביולי 2014

וידאו: כך צה"ל מבצע נוהל "הקש בגג"

טיל אזהרה לפני ההפצצה: תיעוד נדיר של נוהל "הקש בגג"
בסרטון שצולם השבוע בעזה ניתן לראות כיצד מבנה מגורים סופג פגיעה לא משמעותית של טיל שנועד להזהיר את יושבי המבנה ולהאיץ בהם לברוח – וכחצי דקה לאחר מכן מגיעה הפצצה שמשמידה את הבית לחלוטין. תא"ל במיל' אסף אגמון: "אנחנו פועלים בצורה מאוד אחראית"

הפלסטינים פרסמו ביום רביעי השבוע תיעוד נדיר וככל הנראה ראשון מסוגו של מה שמוכר כ"נוהל הקש בגג". על פי הנוהל במקרה שיש חשש לאזרחים בבית שהוגדר כמטרה של חיל האוויר מתקשרים אליהם ומזהירים אותם שהולכת להיות תקיפה. לאחר מכן, וכדי לוודא שאכן הם יצאו מהבית, משגרים טיל קטן שפוגע בסמוך לבית ורק לאחר מכן משגרים את הפצצה שמשמידה את הבית.

בסרטון שצולם ככל הנראה ממצלמת אבטחה שהוצבה במקום ניתן לראות את הפיצוץ הקטן בחלקו הקדמי של המבנה, ממש בסמוך אליו. כחצי דקה לאחר פגיעת הטיל הקטן ניתן להבחין בפצצה שללא ספק שוגרה ממטוס קרב. הפצצה פוגעת בבית ומביאה להשמדתו.
הליך נדיר ביחס לצבאות העולם

נוהל הקש בגג נחשף לראשונה בינואר 2009 אז התברר שהשב"כ או אנשי מודיעין של צה"ל מתקשרים לבתים לפני השמדתם. אנשי הפרקליטות הצבאית מלווים באופן מעשי חלק מפעולות התקיפה, בשלב ההכנה ולפעמים גם בשלב הביצוע – ללא ספק הליך נדיר ביחס ללא מעט צבאות בעולם.

על פי הערכות, נכון להיום במהלך מבצע צוק איתן הושמדו לפחות חמישים בתים שעליהם הופעל הנוהל המדובר. בצה"ל החליטו להשמיד את כל הבתים של בכירי החמאס ובהם גם של מי שמוגדרים כמפקדי פלוגות, גדודים וחטיבות. ככל הנראה גם ביתו של ראאד עטר הושמד בשיטה זו. אחת המטרות של צה"ל היא לגבות מחיר אישי וכבד מאנשי הארגון ולגרום ללחץ על המשפחות שלהם. בישראל רוצים שהם יראו מה קרה לבתים שלהם אחרי שיצאו מהבונקרים בהם הם מסתתרים.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה