יום חמישי, 30 באוקטובר 2014

חיילת מכרמיאל הושפלה ע"י חרדים בקו "מהדרין"

החיילת עלתה על אוטובוס של "נתיב אקספרס" בצומת מירון. בשל תקלה טכנית נסעו בקו זה גם חרדים, שדרשו מהצעירה לשבת בחלק האחורי של האוטובוס. בתום עימות קולני בחרה הצעירה לרדת מהאוטובוס. נתיב אקספרס: "הנושא ייבדק"

רותם אטיאס פורסם: 30.10.14, 14:10

חיילת מכרמיאל נאלצה לרדת מאוטובוס "מהדרין" לאחר שנתקלה ביחס משפיל מצד מספר נוסעים חרדים. ביום חמישי שעבר, בשעת ערב, התכוננה מ"ו (20) לחזור מהצבא לביתה.

החיילת עלתה בצומת מירון על אוטובוס של חברת "נתיב אקספרס", אשר החליף אוטובוס אחר שהתגלתה בו תקלה מכנית. על אותו אוטובוס עלו גם חרדים, שטענו כי מדובר בקו "מהדרין", שבו על נשים לשבת מאחור.

מ': "הרבה אנשים התחילו לריב על מקומות ולהתנפל עלי, ובהתחלה לא הבנתי מה קורה סביבי. פשוט, הפריע לנוסעים הדתיים שישבתי באמצע, והם ביקשו ממני לעבור אחורה. כיבדתי את הבקשה, אבל מאחור לא היה מקום. מישהו אמר: 'לא יהיה לך מקום על האוטובוס' ודחף את התיק שלי, בגלל שהם לא יכלו לגעת בי פיזית מטעמי דת.

"לא חשבתי יותר מדי ואמרתי לו, אתה טינופת של בנאדם, וירדתי מהאוטובוס, כי רק רציתי להגיע הביתה בשקט, בלי ויכוחים. במחשבה לאחור, זאת היתה טעות שירדתי, כי בסופו של דבר, דברים כאלה קורים פעם אחר פעם, מפני ששותקים.

"לא חשבתי שזה יכול לקרות לי. אני משרתת שנתיים לטובת המדינה ואזרחיה, ומקבלת יריקה בפרצוף בתמורה. הם תקפו גם אשה ששמרה מקום לבן שלה. אלה היו אנשים מבוגרים. הנהג לא התערב. הוא לא הבין מה קורה, כי הוא היה רק נהג מחליף.

"כשהגעתי הביתה, הדבר הראשון שעשיתי היה כתיבת סטטוס בפייסבוק. רציתי לשתף את הסיפור כדי שאם זה יקרה לחברות שלי, אני לא ארצה שהן ישתקו כמו שאני שתקתי".

בדף הפייסבוק כתבה מ': "חשוב לי שתכירו ושתיחשפו לאירועים הקטנים האלה, אלו שקורים ביומיום, ואני מניחה שאני לא הראשונה שזה קרה לה. אם אי פעם תיתקלו באירוע דומה, בבקשה אל תישארו אדישים, כי לאנשים כאלה אין מקום במדינה הזו. בסופו של דבר, אנחנו החיילים שמשרתים את המדינה בכבוד וגאווה.

"יש לנו הזכות המלאה לנסוע בתחבורה ציבורית מבלי לשלם, בניגוד לאותו בחור באוטובוס שכנראה היה בדרכו לביתו בבני ברק, ולא רק שהוא לא תרם למדינה, הוא גם לא משלם מיסים, לא הולך לעבוד וחי על חשבוני ועל חשבונכם.

"מישהו צריך להתעורר במדינה הזאת, במדינה שבה אנחנו תורמים שנתיים, שלוש שנים ואפילו יותר, בזמן שיש אנשים שמתנהגים יותר גרוע מכל האויבים שלנו. אשמח אם תשתפו את ההודעה שלי על מנת לעורר מודעות גדולה יותר בציבור, כדי למנוע מקרים כאלו בעתיד".

לצד הצעירה מכרמיאל התגייס האירגון "המרכז הרפורמי לדת ומדינה", שהגיש את הבג"ץ הראשון בנושא הדרת נשים באוטובוסים עוד בשנת 2007. פסק הדין, שניתן בשנת 2011, אוסר במפורש הדרת נשים באוטובוסים, והפך את נושא ההדרה לבלתי חוקי.

עו"ד אורלי ארז לחובסקי מהתנועה הרפורמית כתבה ל"נתיב אקספרס": "מדובר בפגיעה חמורה בזכותה לשבת במקום בו בחרה, ובמספר הטרדות שהופנו כלפיה על ידי מספר נוסעים, אשר הביאו למעשה להרחקתה מהאוטובוס על ידי הנוסעים.

העובדה שהנהג לא התערב על מנת להגן וכדי למנוע את סילוקה מהאוטובוס, הינה חמורה. אף העובדה שדובר בנהג מחליף, שאינו נמנה ככל הנראה עם צוות הנהגים הקבוע של החברה, אין בה כדי להפחית מאחריותה של החברה. במיוחד במקרה של נהג מחליף יש לוודא כי הוא מודע לחובות המוטלות עליו, ובכלל זה לחובה להגן על זכויות הנוסעות מפני הטרדות נוסעים.

"לאור כל האמור, נבקשכם להפיץ בקרב נהגי החברה באופן מיידי הנחיות הקובעות כי במקרה של הטרדת נוסעת בנוגע למקום הישיבה שלה, על נהגי החברה להתערב ללא שיהוי לטובתה של הנוסעת ולהבהיר לנוסעים המטרידים כי זכותה של הנוסעת לשבת בכל מקום באוטובוס וכי הטרדת נוסעת בעניין הינה עבירה פלילית. במקרה של נהגים מחליפים, יש להבהיר באופן מיוחד את העובדה שחלה עליהם החובה להגן על זכויות הנוסעות כאמור לעיל".

מ"נתיב אקספרס" נמסר: "החברה מקפידה על מתן מענה לכל צורכי הציבור אותו היא משרתת, וכל זאת על פי הסטנדרטים של החברה. אי לכך ובהתאם לזאת, החברה קיבלה אישור לתגבר את הקו הנ"ל בעקבות דרישת הציבור, וכך עשתה ופנתה למפעיל תחבורה ציבורית נוסף באישור כל הגורמים. לגבי תלונת החיילת, הנושא ייבדק במלוא הרצינות והמקצועיות, למרות שבחברתנו טרם התקבלה תלונתה של הנוסעת".

ממשרד התחבורה נמסר: "על פי התקנות, באחריותו של נהג האוטובוס לוודא שהנוסע יגיע בבטחה אל יעדו. אם תוגש תלונה רשמית למשרד התחבורה, תיפתח חקירה והנושא יטופל עד תומו".
מקור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה