יום רביעי, 2 ביולי 2014

הצעת חוק: למנוע מזון בכשרות ”מהדרין“ מסרבני גט

הצעת חוק חדשה שהגישו 14 ח''כים מציעה להטיל הגבלות דתיות על סרבני גט היושבים במאסר, למנוע מהם שיחות טלפון ולא לאפשר להם לקבל אוכל ברמת כשרות ''מהדרין''

הצעת חוק שהגישו 14 חברי כנסת ממספר סיעות, מציעה למנוע מסרבני גט שהות באגף התורני בבתי הכלא וכן לאסור עליהם לקבל מזון כשר למהדרין, עד שיעניקו גט לנשותיהם. ההצעה נכתבה בשיתוף פעולה עם הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו.בית הדין הרבני בתל אביב צילום: מוטי לבטון


בהצעת החוק הוסבר כי הניסיון מלמד כי סרבני גט מוכנים לשהות במאסר זמן רב, ולמנוע מנשים רבות להשתחרר מעגינותן. במקרים כאלו, כל הכלים הקבועים כיום הפוגעים בזכויותיו של אדם חופשי, אינם אפקטיביים כיוון שממילא סרבן הגט נמצא במאסר.

''מטרת הצעת חוק זאת, היא לתת בידי בתי הדין הרבניים כלים אפקטיביים לטיפול במקרים כאלו, שבעזרתם ישתכנע סרבן הגט לשחרר את האישה מעגינותה'', נכתב בדברי ההסבר להצעת החוק, ''בשל התמיכה אשר הרבנים מקבלים מגורמים מן החוץ- מוצע כי יוגבלו שיחות הטלפון שלהם, לקרובים מדרגה ראשונה בלבד לזמן שלא יעלה על כעשר דקות''.

כמו כן, מוצע כי בתי הדין הרבניים יוסמכו להטיל הגבלה על אפשרותם של סרבני גט לשהות באגף תורני וכן לקבל אוכל ברמת כשרות "מהדרין". הסיבה לכך היא שככל שסרבן הגט אינו מקיים אורח חיים דתי – במובן זה שאינו מציית לפסק הלכה מטעם הרבנות הראשית לישראל, שהיא הסמכות הדתית העליונה במדינת ישראל, לתת גט – הוא אינו מתאים לקבל את התנאים שניתנים לאסירים שכן מקיימים אורח חיים דתי.

''מטרת החוק היא לתת בידי בתי הדין הרבניים כלים אפקטיביים לטיפול במקרים כאלו, שבעזרתם ישתכנע סרבן הגט לשחרר את האישה מעגינותה'', הסבירו חברי הכנסת, ''אומנם כלים אלו עלולים גם הם לפגוע בזכויותיו של סרבן הגט, אולם יש לזכור כי בידיו של כל סרבן גט לתת את הגט, כך שבכל עת נתונה לו האפשרות להשתחרר מההגבלות האלו ולצאת לחופשי, ככל שיקיים את פסק הדין וישחרר את האישה הכלואה במצב של עגינות''.
מקור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה