יום חמישי, 3 ביולי 2014

במבצע חשאי הובאו לארץ יהודים מסוריה

המשפחה נמלטה מהמדינה המדממת, ולאחרונה התאחדה בישראל אחרי שעברה דרך מדינה שלישית. "מתוך תשעה מיליון סורים שאין להם בית, להם יש - והוא כאן", אמר ל-ynet גורם שהיה מעורה במבצע המסוכן שרוב פרטיו נותרו חשאיים

רועי קייס
במבצע חשאי ודרמטי, לראשונה אחרי יותר משלוש שנים של מלחמת אזרחים בסוריה, הוצאה מהמדינה משפחה יהודית והועברה לישראל. המשפחה עברה דרך מדינה שלישית ובניה הגיעו לארץ בכמה "גלים", עד שהתאחדו בארץ לפני כמה חודשים.

הסיפור החריג היה ידוע ל-ynet זה שבועות ארוכים, אולם מחשש לשלום המשפחה - שפרטיה נותרו חסויים - לא פרסמנו אותו. היום (ה') הותרו לפרסום חלק מהפרטים.

בתחילה הגיעו לארץ אם המשפחה היהודית והבן הבכור ולאחר מכן שבעת הנותרים. הם שוכנו במרכז של מרכז הקליטה באזור המרכז. המהלך יוצא הדופן נשמר בסוד בשל חשש לחייהם, והיו מעורבים בו גורמים ישראליים, וכן גורמים שאינם ישראליים. גם כעת, חשיפת פרטים על העולים החדשים ועל נסיבות המבצע להבאתם עלולה לסכן חיים.

גורם שהיה בסוד העניינים סיפר כי "מה שמדהים הוא שמתוך תשעה מיליון סורים שאין להם בית, לאותם אנשים יש בית והוא במדינת ישראל. צריך להבין שאם הם לא היו מגיעים לכאן, הם היו נשארים ברחובות ללא בית. בשנים של המלחמה הם היהודים היחידים שיצאו". לדבריו, "כשהם יצאו ברור שהיה להם פחד וחשש, אבל דווקא מההשפעה האפשרית (של הקרבות בסוריה) על ישראל".

בודדים נותרו

על פי ההערכות, נותרו בסוריה המדממת יהודים בודדים מהקהילה המפוארת. במהלך מלחמת האזרחים, מקומות הקדושים ליהודים לא היו חסינים מהאש, בדומה למקומות הקדושים לנוצרים. בראשם ניתן לציין את בית הכנסת בשכונת ג'ובר בצפון מזרח דמשק, שעד היום נשלטת בחלקה הגדול על ידי המורדים. מדובר באחד מבתי הכנסת העתיקים בעולם שנבנה על שמו של אליהו הנביא. על פי המסורת, במקום זה משח אליהו הנביא את תלמידו אלישע לנביא.

פעילי אופוזיציה באותה שכונה טענו במרס 2013 כי בית הכנסת נפגע בהפגזה של פצמ"רים מצד הצבא הסורי והעלו סרטונים לרשת שתיעדו את הנזק, הן מבחוץ והן מבפנים. גורמים סורים רשמיים שצוטטו באתרי

חדשות המזוהים עם המשטר טענו כי בית הכנסת נבזז על ידי אנשי צבא סוריה החופשי (ארגון המורדים הגדול) שגנבו את תכולתו והשתלטו עליו.

"בכל מקרה המתחם נפגע וזה מצמרר", אמר בזמנו הרב המיתולוגי של קהילת יהודי סוריה, אברהם חמרה, שחי בישראל, בשיחה אחרי שצפה בתמונות. חמרה היה שם לאחרונה ב-1993, זכר את בית הכנסת כפי שהוא נראה בתמונות, וסיפר שבשנים האחרונות לא היה פעיל, אך עד לא מזמן עוד היו מגיעים למקום תיירים והיו זוכים להסברים על ההיסטוריה שלו.

כעת, שריד נוסף ונדיר של יהדות סוריה - בדמות משפחה שנותרה שם - עזב את הארץ מוכת המלחמה ונחת בישראל.

מקור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה