יום ראשון, 25 במאי 2014

האם לאשה מותר להרביץ לגבר? יתכן ויש הסוברים שכן?!

זה מה שקורה כשאישה מרביצה לגבר ברחוב אם הייתם רואים אלימות נגד נשים באמצע הרחוב, כנראה שהייתם מתערבים. אבל מה היה קורה אם זו הייתה אישה שמכה גבר? תקראו על הניסוי החברתי

אתם הולכים ברחוב כשלפתע אתם מבחינים במה שנראה כמו ויכוח בין בני זוג שיצא מכלל שליטה. הגבר צועק, דוחף, מרים ידיים. מה הייתם עושים? כמה מכם היו ודאי קוראים למשטרה, אחרים היו מנסים להתערב, ויש מי שהיה מעדיף להתרחק ולא לקחת חלק בעימות. אבל כולכם קרוב לוודאי הייתם מרגישים שהדבר הזה חייב להיפסק.

אבל מה היה קורה אם המצב היה הפוך? אם האישה היא זאת שהייתה מרביצה ולא הגבר?

ניסוי חברתי מעניין בא לבדוק בדיוק את זה. שני שחקנים הולכים בפארק בלונדון, וכאשר הגבר מתחיל להכות את האישה, מספר עוברי אורח ניגשים כדי להתערב. "מה לא בסדר איתך?", שואלת את הגבר אחת הנשים. אחד אחר מאיים לקרוא למשטרה.

ואז המצב משתנה. זוג השחקנים משחזר את הסצנה, אבל הפעם האישה היא זאת שאלימה. התגובות של עוברי האורח שונות בתכלית. לא רק שאף אחד לא ניגש לעזור לגבר המוכה, רוב האנשים נראים מחויכים - נראה שעבורם מדובר בבידור טוב, ולא במשהו שצריך להדאיג מישהו.

העמותה שהפיקה את הסרטון מקווה להעלות את המודעות בדיוק בהקשר הזה. אלימות זאת אלימות, ולא משנה מי מבצע אותה. אנחנו חיים בעולם בו ברגע שגבר מרים יד הוא נחשב לעבריין, אך כשאישה עושה זאת - פשוט מותר לה. האם זה צודק?

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה