יום שני, 8 בספטמבר 2014

"הכלי הכי יקר בצה"ל" - צוללת עם יכולת לשאת נשק גרעיני

צוללת רביעית מדגם דולפין בדרכה לארץ

מפקד חיל הים חשף בטקס סיום קורס חובלים כי אח"י תנין בדרך מגרמניה. "תדע לצלול עמוק יותר, רחוק יותר, ליותר זמן ולפעול בעוצמות שלא הכרנו"

אחיה ראב"ד
רכש חדש יצטרף בקרוב לשייטת 7, שייטת הצוללת של חיל הים. מפקד חיל הים האלוף רם רוטברג חשף אמש (יום ג') בנאומו בטקס סיום קורס חובלים כי "ברגעים אלה ממש, לאחר שעזבה את גרמניה, עושה דרכה ארצה אח"י תנין, הצוללת הרביעית של זרוע הים ומדינת ישראל".

רוטברג הוסיף ואמר כי הצוללת החדשה מדגם דולפין "תדע לצלול עמוק יותר, רחוק יותר, לזמן ממושך יותר ולפעול בעוצמות שלא הכרנו עד היום".

צוללת הדולפין נחשבת לכלי ורסטילי בעל יכולות רבות המסוגל להתאים את עצמו למשימות רבות ומגוונות. שייטת הצוללות מהווה את הזרוע הארוכה של חיל הים, צה"ל ומדינת ישראל. לאורך כל ימי השנה מבצעים לוחמי שייטת הצוללות של חיל הים פעילות אינטנסיבית במקומות קרובים ורחוקים תחת מעטה חשאיות כבד. לאח"י תנין צפויה להצטרף בקרוב אח"י רהב שהושקה באפריל 2013 ותגיע לישראל ברגע שתהפוך למבצעית.

בחודש מאי 2012 נערך בעיר הנמל קיל שבגרמניה טקס ההשקה הרשמי של העברת הצוללת לחיל הים הישראלי. אח"י תנין נחשבת לאחת הצוללות המתקדמות בעולם והיא כלי המלחמה היקר ביותר של צה"ל. כחודשיים לאחר מכן, ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט הביע את התנגדותו לרכישת הצוללות היקרות ומתח ביקורת חריפה על שר הביטחון דאז אהוד ברק על ההחלטה לרכוש צוללת שישית במספר: "יש אנשי צבא שאני בטוח שהם הרימו יותר מגבה אחת כשהם שמעו על כל מיני רכישות והשקעות בדברים שהם כביכול אסטרטגיים, שזה בזבוז טהור של כסף שיכול היה להיות מיועד לצרכים חיוניים למדינת ישראל. ואני אומר את זה במלוא האחריות והזהירות".

לפי פרסומים זרים, לצוללת החדשה יהיו יכולות דומות לצוללות שכבר קיימות ופועלות בחיל הים, בהן יכולות לשאת נשק גרעיני. השיפור המרכזי הוא באלמנט טכנולוגי מתקדם שהוצב במרכז הצוללת, המאריך את הצוללת בעשרה מטרים ומאפשר שהייה ממושכת יותר בלב ים
מקור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה