יום שני, 14 ביולי 2014

צרה חדשה: רובוט גרמני כותב ספר תורה על קלף 1

סת''ם 2.0: רובוט גרמני הצליח לכתוב ספר תורה
הרובוט המתוחכם מצליח לכתוב ספר תורה על קלף אמיתי בקצב מהיר יותר מכתיבה אנושית, אולם רבנים מדגישים כי רק סופר סת''ם אנושי יכול לכתוב ספר תורה כשר
צביקה קליין

ספר תורה הוא ללא ספק אחד הסמלים המובהקים ביותר של היהדות ובמוזיאון היהודי בברלין החליטו להציג את הסמל הזה בצורה מודרנית ומקורית. אמנם זה לא כשר, אך מדובר ללא ספק במיצג מרתק: רובוט עם זרוע שכותב ספר תורה על קלף, בקצב של בנאדם אמיתי, ואף מהר יותר, לעיני מבקרי המוזיאון.

הרובוט עובד כאמור ממש כמו בנאדם, לרוב מדובר כמובן בסופר סת"ם שלומד את התחום שנים רבות, וכותב את הטקסט הקדום מימין לשמאל, בניגוד לשפות הלועזיות. הוא משתמש גם בקלף ובקולמוס. אגב, הקצב הוא מעט זריז יותר משל סופר סת"ם אמיתי, אך בניגוד לסופר הסת"ם, אשר זקוק להפסקות אוכל ושינה, לרובוט כלל אין צורך בזה.

הרובוט פותח על ידי קבוצת אמנים גרמניים בשם robotlab והוא הוצג לראשונה ביום חמישי האחרון במוזיאון היהודי בברלין. לרובוט לוקח כשלושה חודשים לסיים כתיבת ספר תורה, ואילו לסופר סת''ם אנושי לוקח בממוצע בסביבות שנה, לעיתים מעט פחות. אך בכתבות השונות בעולם, בו מציגים את החידוש היהודי, מסבירים כי ספר התורה שכותב הרובוט אינו כשר ואין אפשרות להשתמש בו בבית הכנסת.

"בכדי שספר התורה יהיה קדוש, הוא צריך להיות כתוב על ידי קולמוס מנוצה של אווז על קלף, ואילו התהליך צריך להיות מלא בכוונה ובתפילות במהלך הכתיבה", הסביר הרב ראובן יעקובוב מהקהילה הדתית-ספרדית בברלין, בעקבות פרסום הדברים. הוא הבהיר כי "סופר סת"ם צריך ללמוד תורה מספר שנים ורק אז ללמוד איך לכתוב''.

מקור

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה